E632 - Inozinát draselný

Kategória

zvýrazňovače chuti a vône

Skóre škodlivosti

3

Živočíšny pôvod

Nevhodné pre deti

Možný alergén

Charakteristika

Draselná soľ kyseliny inozinovej, bezfarebný alebo biely kryštalický prášok bez vône, charakteristickej chuti. Má podobné vlastnosti aj použitie ako E631.

Použitie

V potravinárskom priemysle sa používa ako dochucovadlo - látka zvýrazňujúca chuť a vôňu. Používa sa oveľa menej ako inozinát sodný. Pretože je pomerne drahá, dáva sa do zmesi najmä s lacným glutamanom sodným alebo kyselinou glutamovou. Dokáže upraviť slané aj sladké chute a ich kombinácie. Navyše potláča nežiadúce chute. Býva zložkou koreniacich zmesí, instantných polievok, omáčok, mäsových výrobkov a údenín, konzervovaných potravín. Je súčasťou aróm (snacky, vyprážané zemiačiky).

Výroba

Inozinát draselný sa vyrába z mäsa jatočných zvierat alebo zo sušených rýb.

Nežiaduce účinky

Pri tejto látke neboli jednoznačne preukázané nežiaduce účinky, avšak u citlivých osôb môže spôsobovať jej nízku znášanlivosť. Inozinát môže zvyšovať koncentráciu kyseliny močovej v tkanivách, krvnej plazme a moči. Ľudia náchylní k problémom s obličkami, močovým ústrojenstvom alebo s dnou by sa preto mali týmto prísadám vyhýbať. Prísada je tiež nevhodná pre astmatikov. Inozinát draselný môže spôsobiť alergické reakcie a byť skrytým zdrojom glutamanu. Prísada je nevhodná pre deti.

Doplňujúce informácie

V SR (celej EÚ) sa inozinát draselný smie používať v obmedzenom množstve v potravinách všeobecne s výnimkou nealkoholických nápojov. V koreniacich zmesiach sa smie používať neobmedzene. V USA nie je používanie tejto prísady pravdepodobne povolené.