(syn. celulózová guma)
Charakteristika
Vyskytuje sa v podobe bieleho až žltobieleho prášku či zrniek bez zápachu.
Použitie
Slúži ako zahusťovadlo v pudingoch, rôznych náplniach a nátierkach, spomaľuje rast cukrových kryštálov v cukrových polevách a sirupoch, zväčšuje objem a predlžuje trvanlivosť sladkých pekárenských výrobkov. Funguje ako stabilizátor emulzií v šalátových dresingoch, polievkach, omáčkach a syroch, dodáva objem a výraznejšiu chuť nízkokalorickým pokrmom a pridáva sa do nízkokalorických perlivých nápojov, v ktorých viaže oxid uhličitý. Schopnosť karboxymetylcelulózy viazať vodu určuje jej využitie v zmrzlinách a iných mrazených sladkostiach alebo pri rozpúšťaní želatíny. Používa sa ako základ jedlých povrchových filmov, ktorými je ošetrované ovocie a zelenina, pridáva sa do hlboko zmrazených potravín, mrazených polotovarov, pokrmov určených na prípravu v mikrovlnných rúrach a okrem toho sa objavuje ako prísada v niektorých salámach.
Výroba
Vyrába sa chemickým pozmenením prírodnej celulózy.
Nežiaduce účinky
Po konzumácii väčšieho množstva tejto látky môžu u niektorých jedincov nastať črevné ťažkosti, ale v bežných dávkach prijímaných v potravinách nevykazuje karboxymetylcelulóza žiadne nežiaduce účinky. Je považovaná za bezpečnú látku.
Doplňujúce informácie
Môže fungovať ako preháňadlo a odstraňovať toxíny z tráviaceho traktu. V SR (celej EÚ) je používanie karboxymetylcelulózy povolené v nevyhnutnom množstve ku všetkým potravinám s výnimkou detskej výživy. V USA je používanie látky tiež povolené.