Charakteristika

Metylparabén sodná soľ sa rovnako ako ostatné parabény používa ako konzervačná látka pôsobiaca proti plesniam, hubám a baktériám.

Použitie

Používa sa do pekárenských výrobkov, nealkoholických nápojov, džúsov, jablčného muštu, sladkostí, džemov, marmelád, zmrzlín, syrov, múky. Rovnako ako ostatné parabény sa tiež používa v kozmetickom a farmaceutickom priemysle.

Výroba

V prírode sa voľne nevyskytuje, vyrába sa synteticky.

Nežiaduce účinky

Nadmerná konzumácia parabénov môže spôsobiť kožné vyrážky, žihľavku, svrbenie, kožné zápaly a opuchy. Ohľadom nežiaducich účinkov kyseliny benzoovej sa vedie veľa kontroverzných názorov kvôli jej chemickej podobnosti so salicylátmi. Niektoré štúdie uvádzajú, že látka môže spôsobovať poruchy pozornosti, svrbenie, opuchy, žihľavku, astmu a kožné zápaly, ak sa podá v 1000 krát väčšom množstve než je prijateľná denná dávka. Z tela je vylúčená za menej ako 16 hodín.

Doplňujúce informácie

V SR (celej EÚ) sa smie látka používať len do vybraných potravín (neextrudované snacky na báze obilnín, zemiaky, orechy, cukrovinky okrem čokolády, tekuté stolné sladidlá). V Austrálii nie je použitie látky povolené a pravdepodobne ani v USA.