Charakteristika

Jedná sa o konzervant, spevňujúcu látku, má účinky proti hnednutiu potravín. Má formu bieleho kryštalického prášku, svojou vôňou pripomína oxid siričitý. Ničí vitamín B1 v potravinách, preto by sa nemal využívať v potravinách, ktoré slúžia ako zdroj tohto vitamínu. V ovocí a ovocných džúsoch chráni vitamín C pred jeho degradáciou. Siričitany zabraňujú enzymatickému hnednutiu ovocia a zeleniny a neenzymatickému hnednutiu potravín pri ich tepelnom spracovaní (napr. pri pečení chleba, koláčov, apod.). Predtým sa siričitany používali ako dezinfekcia vínnych nádob.

Použitie

Látka sa používa pri bielení cukrov, chmeľu, ďalej v marmeládach, džemoch, ovocných nápojoch, víne, zázvorovom pive, syroch, sušenom ovocí, sušenej fazuli, výrobkoch zo zemiakov a v želatíne.

Výroba

Pridávaním plynu oxidu siričitého do výluhu (v tomto prípade vápenatého), vznikajú soli - siričitany.

Nežiaduce účinky

Látka je považovaná za bezpečnú, avšak existujú dôkazy o vzniknutých príznakoch astmy, anafylaxie alebo o príznakoch porúch správania, bolesťou hlavy, nevoľnosťou. Sú známe prípady smrti astmatikov v súvislosti so siričitanmi.

Doplňujúce informácie

Hydrogénsiričitan vápenatý sa smie v SR (celej EÚ) používať ako prísada do obmedzeného spektra potravín. Látka nie je povolená v USA ani v Austrálii.