Charakteristika

Xylitol je prírodné sladidlo, ktoré je takmer rovnako sladké ako sacharóza, s tým, že má iba dve tretiny kalórií. Má funkciu nielen sladidla, ale aj stabilizátora, zvlhčovadla alebo plnidla v nízkokalorických potravinách. Na jazyku vytvára príjemný chladivý pocit (preto sa používa v žuvačkách). Látka sa prirodzene vyskytuje v ovocí, zelenine, kukuričných strukoch, ovse alebo hubách. Výhodou xylitolu je jeho vlastnosť, kde nepôsobí negatívne na zuby, naopak, veľmi priaznivo. Metabolické premeny xylitolu nepotrebujú inzulín (vhodné pre diabetikov). U výrobcov potravín je obľúbený (je ľahké vymeniť bežný cukor za xylitol).

Použitie

Používa sa ako prísada do žuvačiek, cukroviniek, zmrzlín, čokolád, marmelád, rôznych pastiliek, ako plnidlo do nízkokalorických potravín alebo ako stolové sladidlo. Ďalej má využitie v zubných pastách.

Výroba

Predtým sa vyrábal z brezového dreva. Teraz sa získava z rastlinnej hemicelulózy (z kukurice, malín, sliviek).

Nežiaduce účinky

V bežných dávkach sa xylitol považuje za neškodný. Bolo zaznamenané, že xylitol má diuretický efekt, ale tento poznatok nebol nijako doložený a preukázaný. Pred schválením látky uviedla organizácia FDA vo svojich prípravných materiáloch, že sa jedná o látku, ktorá potenciálne spôsobuje nádory. Štúdie prebehli na zvieratách (krysách) náchylných k vzniku nádorov a boli kŕmené vysokými dávkami xylitolu. FDA vyhlásila, že výsledky takejto štúdie sa nedajú preniesť na človeka a neodporučila vykonať ďalšie štúdie. Môže mať pozitívny vplyv na tvorbu probiotických baktérií v tenkom čreve.

Doplňujúce informácie

V SR (celej EÚ) je používanie xylitolu pre potravinárske účinky povolené s výnimkou detskej výživy. V USA je používanie látky povoleno. Pokiaľ výrobok obsahuje viac ako 10% xylitolu, musí byť na obale uvedené: "Nadmerná konzumácia môže vyvolať laxatívne účinky."