Charakteristika

Jedná sa o draselnú soľ kyseliny sorbovej v podobe bieleho kryštalického prášku. Táto látka sa používa ako konzervant zabraňujúci šíreniu plesní a kvasiniek v potravinách. Je dobre rozpustný vo vode.

Použitie

Látka sa používa ako konzervačná látka v ovocných nápojoch, džúsoch, v múke, zázvorovom pive, sladkom drievku, víne, olivách v slanom náleve, jablčnom mušte, pečive, čokoláde, v ovocných koktailoch, mandarínkovom pyré. Pridáva sa do koláčov, náplní do koláčov, do sladených želé, syrov, šalátov, kečupov. Ďalej sa používa do prostriedkov na pranie bielizne, šampónov, cigariet a hydratačných krémov.

Výroba

Pre potravinárske účely sa vyrába syntetickou cestou, pridaním hydroxidu draselného do kyseliny sorbovej. Väčšinou sa získava z ropných derivátov.

Nežiadúce účinky

Látka je vo väčšine prípadov bez nežiaducich účinkov, ojedinele sa môže vyskytnúť podráždenie kože či očí, alergické reakcie, astma, poruchy správania.

Doplňujúce informácie

Prijateľná denná dávka je 0-25 mg/kg telesnej váhy. V SR (celej EÚ) je použitie látky regulované zákonom. V USA je látka tiež povolená. Nesie označenie GRAS (generally recognized as safety), tzn. že je látka považovaná za bezpečnú.