E920 - L-cysteín

Kategória

látky zlepšujúce múku

Skóre škodlivosti

1

Živočíšny pôvod

Charakteristika

Jedná sa o aminokyselinu, používajúcu ako kypriaci prípravok na pečenie a na spracovanie múky. Látka slúži ako kypriaci prášok do chlebových múk. Znižuje dobu spracovania cesta tým, že mení tiolové skupiny na disulfidové, ktoré tvoria pružnosť lepku a zvyšujú objem bochníka.

Použitie

Látka sa používa do nekvaseného chleba, chleba, pečiva, chlebovej múky. Ďalej sa látka využíva ako prísada na farbenie údenín, do ovocných štiav ako antioxidant zabraňujúci strate vitamínu C. Môže byť tiež prítomná v cereáliách aj dojčenskej strave. Cysteín sa používa pri liečbe pečene a ako prevencia pri ožarovaní. Látka sa používa aj ako prostriedok zlepšujúci rast vlasov a nechtov, ako prídavok do šampónov a krémov.

Výroba

Vyrába sa synteticky z cystínu, ktorý sa nachádza v bielkovinových hydrolyzátoch keratínu. Ten sa nachádza v perí a vlasoch, ďalej sa nachádza v koži, kopytách, nechtoch i vlne. Hlavným zdrojom cysteínu sú štetiny ošípaných.

Nežiaduce účinky

V bežných dávkach nie sú známe žiadne nežiaduce účinky. Podľa výskumov na potkanoch, ktorým sa podával cysteín ako prevencia pred žiarením, bolo zistené, že vyvolal ich neplodnosť. V mimoriadnych prípadoch môže spôsobiť poruchy obličiek a zhoršiť výskyt áft.

Doplňujúce informácie

V SR i EÚ je látka povolená. V USA je tiež povolená a má štatút GRAS.