Charakteristika

Nájdeme ho v širokej škále produktov, kde zabraňuje tomu, aby sa výrobok zhrudkovatel a stal sa nepoužiteľným.

Použitie

Používa sa v kypriacim prášku, sušených smotanách do kávy a podobných sypkých náhradách mlieka a smotany, ďalej ho nájdeme v kakau, strúhanom syre, sušenej zelenine, v sypkom korení, rôznych sypkých zmesiach. Tu všade absorbuje vodu a bráni zvlhnutiu výrobku. Smie sa používať ako protihrudkujúca látka u suchých práškovitých výrobkov (cukor, koreniny, jedlá soľ, náhrady soli), u tabletovaných potravín, plátkových tvrdých a tavených syrov. Môže byť použitý pre vegetariánov, vegánov aj pre všetky náboženstvá.

Výroba

Získava sa z prírodných zdrojov alebo z kremičitého piesku a hydroxidy draselného a hliníka za vysokých teplôt. Vzniká jemný biely prášok alebo guličky bez tvaru a zápachu.

Nežiaduce účinky

Pre túto látku nebola stanovená hodnota ADI (Acceptable Daily Intake = prijateľná denná dávka). U látky nie sú známe žiadne vedľajšie ani nepriaznivé účinky na ľudské zdravie. Hliník niekedy býva spájaný s Alzheimerovou chorobou, ale u potravín zatiaľ nebol určený presný ortieľ, či chorobu hliník v potravinách spôsobuje alebo nie. V každom prípade sa neodporúča olizovať alebo zoškrabovať zvyšky potravín z hliníkových uzáverov (napríklad u jogurtov).

Doplňujúce informácie

V SR (celej EÚ) je používanie látky povolené len do vybraných potravín. V USA je používanie látky pravdepodobne zakázané.