E471 - Mono a diglyceridy mastných kyselín

Kategória

emulgátory stabilizátory

Skóre škodlivosti

1

Živočíšny pôvod

Charakteristika

Ide o širšie spektrum zlúčenín, ktorých skupenstvo sa pohybuje od tmavo žltých až hnedých olejovitých kvapalín po biele až špinavobiele voskovité pevné látky. Tieto pevné látky sa môžu vyskytovať vo forme vločiek, práškov či malých pevných perličiek. Pokiaľ ide o chuť, môžu ju mať olejovitú, tučnú alebo neutrálnu.

Použitie

Ide o najčastejšie používané stabilizátory a emulgátory - nachádzajú sa v pekárenských výrobkoch, cukrovinkách, mrazených dezertoch, slanom pečive, margarínoch, hydrogenizovanom tuku, majonéze, sušenom mlieku, práškovej smotane, čokoláde, žuvačkách, mäsových nátierkach, instantných polievkach a vitamínových tabletkách. Mono- a diglyceridy mastných kyselín sú súčasťou bežných tukov - triglyceridov a môžu vznikať samovoľne pri úprave potravín. S účinnosťou od 9.6.2019 sa môžu použiť aj ako leštiace látky pre povrchové ošetrenie čerstvého ovocia a zeleniny. Na povrchu potom tvoria tenkú, inertnú, fyzickú bariérovú vrstvu proti strate vlhkosti a oxidácii za účelom ochrany výživovej kvality a predĺženia trvanlivosti. Určené len na povrchové ošetrenie citrusových plodov, melónov, ananásov, banánov, papájí, mang, avokád a granátových jabĺk.

Výroba

Pripravujú sa čiastočnou esterifikáciou glycerolu vybranými prírodnými mastnými kyselinami. Možno ich získať z živočíšnych tukov i rastlinných olejov - napríklad zo sadla a loja alebo z bavlníkového, sójového či slnečnicového oleja.

Nežiaduce účinky

Nemajú žiadne zásadné negatívne účinky a možno ich považovať za prirodzenú súčasť potravy. Iba pri nadmernom príjme nasýtených mastných kyselín môže dôjsť k zvýšeniu hladiny cholesterolu v krvi. Diglyceridy mastných kyselín sú podľa niektorých zdrojov neustále dôsledne testované kvôli svojim možným mutagénnym, teratogénnom a subakútnym účinkom a tiež kvôli možnému vplyvu na ľudskú reprodukciu.

Doplňujúce informácie

Týmto látkam by sa mali vyhýbať vegetariáni, pretože je pravdepodobné, že sa jedná o substancie pochádzajúce zo živočíšnych tukov. Tieto látky sú v SR (celej EÚ) aj v USA povolené ako bežná súčasť väčšiny potravín a môžu sa dokonca v obmedzenom množstve pridávať aj do mliečnej dojčenskej výživy.